Miska

Naše masáže

Ponúkame niekoľko druhov masáží, každá má svoje vlastné poslanie a účinky. Prečítajte si viac o jednotlivých typoch a vyberte si, ktorá vašim potrebám vyhovuje najlepšie. Ak by ste k masážam mali akékoľvek otázky, neváhajte sa s nimi na nás obrátiť, radi vám poradíme.

Klasická masáž

Klasická masáž

Klasická masáž je najviac používaná pre širokú škálu liečebných účinkov a zároveň pre malú záťaž organizmu. Používa sa pri nej sústava hmatov, kedy nie je dôležité dodržiavať sled hmatov ako pri reflexnej masáži a masér sa môže viac zamerať na miesta, ktoré potrebujú najviac rozmasírovať. Na rozdiel od reflexnej masáže sa pri klasickej masáži používajú rôzne masážne emulzie, krémy, oleje atď. Pôsobením na mäkké časti tela masáž prináša hĺbkové uvoľnenie, odstraňuje únavu a preťaženosť, uvoľňuje svalové napätie, pozitívne pôsobí proti stresu. Výsledkom preto nie je len uvoľnenie a oddych, ale tiež posilnenie zdravia, psychická rovnováha a zvýšená odolnosť organizmu.

Pre koho je klasická masáž najviac vhodná?

Klasická masáž je najúčinnejším prostriedkom pri liečbe a prevencii stuhnutých svalov v dôsledku jednostrannej záťaže určitých partií tela, predovšetkým svalov okolo chrbtice. Najčastejšie príznaky stuhnutých svalov okolo chrbtice bývajú bolesti hlavy, pískanie a šumenie v ušiach, závraty, tŕpnutie a vystreľovanie bolesti do horných a dolných končatín, do hrudníku atď. Najrizikovejšou skupinou bývajú ľudia, ktorí pri svojej práci jednostranne zaťažujú určitú partiu tela, napr.: sedavé zamestnanie za počítačom, vodiči, krajčírky atď. Jednoducho povedané, čím menej prirodzeného pohybu, tím viac problémov s chrbticou. Preto je veľmi dôležité, ak má človek takéto sedavé zamestnanie, aby sa po práci okrem pravidelnej klasickej masáže venoval aj rôznym pohybovým aktivitám. Na bolesť chrbtice má samozrejme vplyv aj nesprávne držanie tela, precitlivenosť na chlad, a v nemalej miere aj stres. Je dokázané, že prvý fyzický prejav stresu na tele je stuhnutie trapézového svalstva, a teda celej šije. Klasická masáž je vhodná nielen pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami, ale tiež pre ľudí, ktorí žiadne problémy zatiaľ nepociťujú. Kvalitnou a pravidelnou masážou môžu niektorým zdravotným problémom predchádzať. Je aj ideálnym doplnením tréningového programu športovcov, ktorým prináša uvoľnenie po fyzickej záťaži a pomáha prekonať poúrazové ťažkosti. Klasická masáž pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomennín alebo iných zranení. Možno najdôležitejšie je, že celkovo sa môžete cítit lepšie, pretože masáž pôsobí nielen na telo, ale aj na psychiku. To, že dotyk ako taký pomáha ľuďom zbavovať sa vnútorného napätia vedeli ľudia už dávno a tento jednoduchý, a pritom účinný liek sa používa dodnes.

Mechanizmus účinkov masáže

Masáž vyvoláva v tele lokálnu, celkovú alebo vzdialenú reakciu. Ide o veľmi dôležité procesy, ktoré sa odohrávajú až na úrovni mozgovej kôry. Miestny účinok sa prejavuje na koži, šľachách, v kĺbových puzdrách, v krvnom riečisku, v lymfatickom systéme aj periférnom nervovom systéme. Jednotlivé hmaty, ich priebeh a hĺbka prieniku vyvolávajú reakciu v tkanivách, mechanicky sa odstraňujú povrchové zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody miazgových aj potných žliaz. Masáž podporuje prekrvenie kože a dosahuje sa tak urýchlené vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest. Priaznivým odtokom žilovej krvi sa urýchľuje odstránenie nepotrebných produktov látkovej výmeny. V hlbších tkaninových vrstvách roztieraním a vytieraním možno rozrušiť zrasty a to v podkožnom väzive, v okolí kĺbov a priebehu šliach. V svalovom tkanive sa hnetením dosiahne zníženie svalového tonusu a bolestivosti a zvýšenie svalovej výkonnosti a zlepšenie funkcie. Nastáva prekrvenie telových orgánov, napr.: prekrvením obličiek stúpa tvorba moču, v pľúcach sa zlepšuje výmena kyslíka a oxidu uhličitého, tým sa zlepšuje aj vnútorné dýchanie a termoregulačné procesy. Masáž má aj celkový povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť a na centrálnu nervovú sústavu.

Ako často absolvovať klasickú masáž?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Záleží to od viacerých faktorov. Ako má klient stuhnuté svalstvo, ako reaguje na masáže, aký má životný štýl, či každý deň jednostranne zaťažuje určitú partiu svalov, či má správne držanie tela a či má dostatok správneho pohybu. Najvhodnejšie preto je ak klient príde na prvú masáž a skúsený masér mu po masáži dokáže povedať v akom stave má svalstvo, v akých intervaloch a koľkokrát by mal masáž absolvovať. Keď má klient už svaly rozmasírované a uvoľnené, sám si musí určiť a vypozorovať ako často mu vyhovuje opakovanie klasickej masáže. Vo všeobecnosti by sa však klasická masáž mala stať neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka.

Kontraindikácie – kedy sa klasická masáž nesmie vykonávať:

 • Pri infekčných ochoreniach
 • Pri zvýšenej telesnej teplote
 • Pri hnisavých, vredových a plesňových ochoreniach kože
 • Pri popáleninách
 • Pri silnej osteoporóze
 • Pri nádorových ochoreniach
 • Pri kŕčových žilách nemasírujeme dolné končatiny
 • V tehotenstve a pri bolestivej menštruácii nemasírujeme brucho a krížovú oblasť
 • Pri hnačkových ochoreniach
 • Pri pokročilej arterioskleróze

Reflexná masáž

Reflexná masáž patrí do skupiny liečebných metód, ktoré by mal odporučiť lekár, nakoľko masér nepozná celkový zdravotný stav masírovaného a to je pri reflexnej masáži veľmi dôležité. Reflexná masáž je odvodená od techniky klasickej masáže, ale narozdiel od nej sa vykonáva na sucho bez akejkoľvek emulzie, olejov atď.

U reflexnej masáže je veľmi dôležité dodržiavať sled hmatov, ktorý je daný v zostave, ktorá je vykonávaná. Reflexná masáž sa vykonáva na tele masírovaného s cieľom odstrániť chorobné zmeny na koži a tkanivách. Liečebný účinok dosahujeme prostredníctvom nervových spojov cez reflexné oblúky. Masáž pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v organizme človeka. Pri masáži sa dráždia receptory a to sa prenáša dostredivými dráhami do mozgu. Tu sa spracúvajú a odtiaľ vychádzajú spätné reakcie do kože, podkožia, na svaly alebo do orgánov.

Cieľom masáže je vyhmatať a masírovať zmeny na koži, podkoží, fascii, svalov, perioste a určiť miesta zo zmenenou kožnou citlivosťou. Reflexnou cestou dosiahneme liečivé účinky a odstránime ťažkosti vyvolané ochorením. Reflexnú masáž vykonávame v štyroch základných zostavách:

 • Dorzálna zostava – chrbtová
 • Torakálna zostava – hrudná
 • Panvová zostava
 • Zostava pre šiju a hlavu

Okrem týchto štyroch základných skupín sa vykonáva aj segmentová technika na končatinách.

Lávové kamene

Masáž lávovými kameňmi (Hot Stone)

Masáž horúcimi lávovými kameňmi (Hot Stone Massage) je jednou z najlepších terapií na celkovú regeneráciu a relaxáciu organizmu. O blahodarných účinkoch kameňov vedeli už pred 5000 rokmi starí Číňania a Mayovia. Masáže pomocou teplých kameňov, či prikladanie vzácnych kameňov na telo, bolo obľúbené aj u starých Inkov, Indiánov, v Mezopotámii a Indii. Táto masáž má tiež dlhoročnú tradíciu na Havajských ostrovoch.

Lávové kamene majú schopnosť absorbovať, udržiavať a postupne uvoľňovať teplo. Prenášajú a odovzdávajú tepelnú energiu, ktorá pozitívne pôsobí nielen na pokožku, podkožie a svalové vlákna, ale spôsobuje aj výrazné prekrvenie ciev, zlepšuje cirkuláciu a okysličenie krvi, zrýchľuje metabolizmus tkanív a detoxikáciu tela. Pozitívne vplýva aj na lymfatický systém, relaxáciu svalstva spojenú s ústupom bolesti.

Sila lávových kameňov vznikala už v lone sopky, odkiaľ bola horúca hmota vyvrhnutá a na povrchu následne ochladená. Lávové kamene, čadiče vulkanického pôvodu, používané na masáž sú hladké a majú rôzne veľkosti. Nahrievajú sa v špeciálnej nádobe, niektoré sa len prikladajú na určité body na tele, ostatnými sa masíruje celé telo. Masér zvyčajne začína túto masáž aplikovaním oleja na pokožku, ktorý umožňuje hladké kĺzanie kameňov po svaloch.

Teplo uvoľňujúce sa z kameňov spolu s pôsobením masáže pomáha: uvoľniť svalstvo, zlepšiť metabolizmus, krvný obeh, upokojiť bolestivé miesta na tele, lepšie uvoľniť svalové spazmy, nabudiť samoliečiace schopnosti organizmu.

Pri dlhodobejšom pôsobení lávových kameňov sa prečisťuje organizmus a zbavuje sa škodlivých látok. Po terapií je dôležité doplniť tekutiny, najlepšie čistú vodu alebo čaj (zelený, lapacho, bylinkové zmesi na prečistenie).

Masáž lávovými kameňmi je vhodná, keď máte:

 • stuhnuté svaly
 • zlú cirkuláciu krvi (studené nohy a ruky)
 • bolesti chrbta
 • artritídu
 • depresiu, stresové a úzkostné stavy…

Účinky masáže:

 • stimuluje krvný obeh a lymfatický systém
 • postupne prehrieva celé telo
 • zvyšuje vitalitu orgánov
 • pomáha pri detoxikácii organizmu
 • vyrovnáva energiu v tele…

Kontraindikácie (kedy sa masáž Hot Stone nevykonáva):

 • precitlivelosť na teplo
 • infekčné ochorenie, zápaly, horúčka, pooperačné stavy
 • poranenia, modriny, kožné problémy, popáleniny, kŕčové žily
 • ochorenia srdca, vysoký krvný tlak
 • silná bolestivá menštruácia, tehotenstvo

Lymfodrenážna masáž

Čo je lymfodrenážna masáž?

Lymfodrenážna masáž sa vykonáva za účelom zlepšenia odtoku lymfy z lymfatického systému. Ten sa nachádza medzi kožou a svalmi a  na rozdiel od klasickej masáže je lymfodrenážna masáž jemnejšia, hmaty sú pomalšie, preto je nielen účelná, ale aj príjemná.

Je to relaxačno-regeneračná metóda, pri ktorej sa predovšetkým detoxikuje organizmus. Pri správnom vykonaní lymfodrenážnej masáže sa odplavením lymfy cez lymfatický systém do cievneho systému odstránia toxíny a iné škodlivé látky a cez obličky sa zvýšenou diurézou (močením) odstránia z organizmu. Preto je potrebné, aby klient po lymfodrenážnej masáži vypil veľa tekutín. Vhodné sú minerálne vody, pretože počas masáže sa z tela vyplavia s toxínmi aj minerály, ktoré treba nahradiť.

Lymfodrenážna masáž je vhodná aj na zlepšenie imunity organizmu, pri niektorých typoch bolesti hlavy, pri dlhodobej únave, je vhodným doplnkom formovania postavy, zlepšuje pocit ťažkých a studených nôh, napomáha k úbytku objemu stehien a zadku a je prevenciou proti vzniku kŕčových žíl. Lymfodrenážna masáž je považovaná za jednu z najúčinnejších metód na liečbu celulitídy.

Po niekoľkých masážach dochádza tiež k zlepšeniu kvality pleti a vlasov. Pri lymfodrenáži sa do organizmu uvoľňuje endorfín, a preto má masáž aj sedatívny a analgetický účinok, zlepšuje psychiku a vegetatívne preladenie organizmu. V zdravotníctve je lymfodrenážna masáž využívaná najmä pri liečbe primárnych alebo sekundárnych opuchov.

Prečo dať prednosť manuálnej masáži pred strojom?

Veľa masážnych salónov a relaxačných centier ponúka rôzne druhy masáží, vrátane strojových lymfatických. Z úsporných dôvodov je manuálna lymfodrenáž nahrádzaná prístrojovou masážou tlakovými vlnami, čo je jednoduchšie riešenie, ale s oveľa menšou účinnosťou. Pri neprofesionálnom použití tejto metódy hrozia aj vážne zdravotné riziká a nezvratné poškodenie lymfatických ciest. Osobne som presvedčený, že žiadna prístrojová lymfodrenážna masáž nenahradí ručnú lymfodrenážnu masáž. Stroj nedokáže rozpoznať jemné rozdiely v masírovaných častiach ľudského tela tak, ako jemná ruka skúseného maséra.

Lymfodrenážna masáž je najviac obľúbená hlavne u žien. Sen o hladkom, pevnom tele a čistej pleti pomôžu naplniť práve lymfodrenážne masáže, ktoré navyše prinášajú preukázateľné zlepšenie zdravia celému organizmu.

Ako sa vykonáva lymfodrenážna masáž?

Táto metóda je prepracovaná na celé telo a vykonávam ju v textilných rukaviciach bez použitia masážnych olejov a emulzií. Časti tela ktoré nie sú momentálne masírované má klient zakryté.

Pred masážou sa vždy klientky spýtam, či si praje aby jej bol masírovaný aj hrudník, a pokiaľ si to klientka neželá, táto časť tela zostáva zakrytá a nemasírovaná!

Lymfodrenážna masáž sa vykonáva plošnými, kruhovými a špirálovými hmatmi s pomalou frekvenciou a jemným tlakom.

Najskôr jemne premasírujem hlavné lymfatické uzliny ako podpažie, slabiny, pod a nad klúčnou kosťou a v okolí krku. Potom sa počas celej masáže dodržuje smer hmatov, aby sa lymfa hrnula smerom do už odlymfovaných hlavných uzlín. Pri manuálnej lymfodrenážnej masáži sa časti tela masírujú v tomto poradí: chrbát, horné končatiny zozadu, zadok, dolné končatiny zozadu, dolné končatiny spredu, brucho, hrudník a horné končatiny spredu, pričom sa priebežne premasírovávajú hlavné uzliny pre dobré zlepšenie odtoku lymfy.

Ako často absolvovať lymfodrenážnu masáž?

Keď chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky, predovšetkým pri liečbe celulitídy sa odporúča absolvovať lymfodrenážnu masáž raz za týždeň, cca 10 krát po sebe. Pokiaľ klient chce absolvovať lymfodrenážnu masáž za účelom detoxikácie organizmu je vhodné odlymfovať celé telo raz a po 14 dňoch ešte raz na doladenie a dočistenie organizmu. Samozrejme je dobré raz za čas túto masážnu metódu zopakovať pre opätovné prečistenie organizmu.

Kedy sa lymfodrenážna masáž nesmie vykonávať?

Pri závažných ochoreniach srdca a obličiek, ak sú nadmerne zväčšené varixy (kŕčové žily), pri akútnych bakteriálnych a vírových ochoreniach, pri maligných ochoreniach, pri veľmi vysokom krvnom tlaku, pri zvýšenej teplote a pri pokročilejších formách astmy.

Čo je lymfa?

Lymfa - Latinsky lympha, slovo má starogrécky pôvod – nympha a označuje čistú pramenitú vodu, v mytológii dokonca vílu vôd a prameňov. Lymfa je číra telová tekutina a má podobné zloženie ako krvná plazma, obsahuje vodu, sodné a draselné soli, biele krvinky, tuky, cukry a bielkoviny. Lymfa je v organizme hlavným imunitným garantom. Denne pretečie organizmom 2-3 litre lymfy, z toho 60-80 percent v podkoží. Keďže väčšinou tok lymfy smeruje proti zemskej gravitácii a nemá žiadnu pumpu, chod lymfy je zabezpečený len činnosťou kostrového svalstva, dýchaním, pohybmi a záchvevmi tepien. Samotné lymfatické cievy majú hladkú svalovinu, ktorá sa jemne sťahuje, ale na prečistenie organizmu to pri dnešnom spôsobe života nestačí a v tele sa hromadia odpadové látky. V takomto prípade je vhodná manuálna (ručná) lymfodrenážna masáž, pri ktorej sa organizmus detoxikuje!

Lymfatický systém a jeho funkcia

Lymfatický systém má v našom tele imunitnú a transportnú funkciu. Z lymfatických ciev odtekajú toxíny, prachové častice, splodiny vznikajúce pri látkovej výmene medzi bunkami, vírusy a baktérie. Tieto cudzorodé látky sa zachytávajú v lymfatických uzlinách, kde sa vytvárajú biele krvinky ktoré ich pohlcujú. Pri nedostatočnej funkcii lymfatického systému telo pociťuje únavu, organizmus nedokáže bojovať s infekciami a v neskoršom štádiu vznikajú opuchy. Lymfatické kapilárky začínajú slepo v medzibunkovom tkanive, spájajú sa do väčších cievok a lymfatických ciev. Na rozdiel od krvných ciev majú v stenách malé otvory, ktorými dokážu pojať z tkaniva aj väčšie časti a posúvajú ich ďalej. Najmohutnejšie voláme lymfatické kmene, ktoré odvádzajú lymfu z častí tela a napájajú sa do krvných žíl.

Čo je celulitída - Lipohypertrofia?

Celulitída vzniká pri nedostatočnom odtekaní lymfy z medzibunkového priestoru spod povrchu kože, z dôvodu zväčšenia tukových buniek, a tým dochádza k útlaku lymfatických ciev, kde bielkovinová zložka sfibrotizuje a vytvorí hrbolčeky podobajúce sa pomarančovej kôre. Postupne vzniká karfiolový a hroznový efekt. Najdôležitejším faktorom vzniku celulitídy je spomalenie, alebo zastavenie odtekania stále sa tvoriacej lymfy z podkožného tkaniva, kde sa bielkovinová zložka lymfy mení na tuhý fibrín. Teda celulitída je neodtečená sfibrotizovaná lymfa v kombinácii zväčšených a namnožených tukových buniek.

Medová detoxikačná masáž

Medová masáž sa vôbec nepodobá formám masáží u nás známych a obvyklých. V strednej a západnej Európe sa najčastejšie používa masáž k uvoľňovaniu svalového napätia, alebo k urýchlenému toku lymfy. Medová masáž bola vyvinutá v Rusku na základe ruského ľudového liečiteľstva. Pri tejto masáži sa používa najkvalitnejší tmavý lesný med. Masážna technika rúk v spojení s medom nanášaným na chrbát pôsobí ako vysávanie a pumpovanie. Týmto spôsobom vlastne odstraňujeme staré štruktúry a jedy z telesných tkanív. Počas medovej masáže sa na pokožke, hlavne na problémových miestach vytvára žuvačková hmota, ktorú je na koniec masáže potreba odstrániť mokrou a teplou utierkou. Naše telo hromadí všetky toxíny zo životného prostredia, potravín a liekov a náš organizmus nie je schopný samovoľne všetky tieto jedy odstrániť a preto mu môžeme pomôcť.

Medovou masážou sa organizmus detoxikuje nielen formou vonkajšieho efektu (žuvačkovou hmotou), ale aj vnútorným spôsobom a to tak, že med sa počas masáže vstrebáva do organizmu cez pokožku a predovšetkým liečivé zložky medu majú na celý organizmus blahodárne účinky. Pri masáži sa aj vnútorne cez cievny systém a obličky odstraňujú škodliviny z tela a preto by mal každý klient, ktorý absolovuje tuto masáž minimálne počas dvoch dní vypiť väčšie množstvo tekutín.

Medovú masáž nemôže podstúpiť klient, ktorý má chlpy a veľké množstvo materských znamienok na masírovanej časti tela. Táto masáž sa môže opakovať najskôr raz za desať dní. Medová masáž celý organizmus silne oživuje a detoxikuje a preto je vhodná pri všetkých možných chorobných stavoch:

 • Pri problémoch krvného obehu
 • Pri alergiách (pokiaľ sa nejedná práve o alergiu na med)
 • Pri všetkých reumatických ochoreniach svalov a kĺbov
 • Pri žalúdočných a črevných ochoreniach
 • Pri plesňových ochoreniach čriev a orgánov
 • Pri chronickej nádche a chronickom únavovom syndróme
 • Pri bolestiach hlavy a nervových chorobách všetkého druhu
 • Pri ťažkostiach so zaspávaním a nespavosti
 • Pri depresiách, stresoch a napätí
 • Pri výtokoch a menštruačných problémoch
 • Pri spomalenom zotavovaní po chorobách a ochabovaní vitality a výkonnosti
 • Pri pečeňových chorobách a funkčných ochoreniach slinivky brušnej
 • Pri poruchách neplodnosti
 • Pri rôznych chorobách, spôsobených škodlivinami životného prostredia, alebo z amalgánových výplní

Kedy sa medová masáž nesmie robiť

 • Pri vzniku alergie na med
 • Pri poškodení pokožky, ekzémoch, vyrážkach alebo veľkom množstve materských znamienok na chrbte
 • Pri tumoroch a trombóze a vysokom očnom tlaku (glaukome)
 • Pri krvácaní žalúdočných vredov.

Nechajte svoje lieky stať sa potravinou, Svoju potravinu stať sa liekom. – Hippokrates

Čo obsahuje včelí med?

Už v staroveku bolo známe, že včelí med má liečivé účinky. Takmer 4000 rokov staré dokumenty potvrdzujú, že grécki lekári už vtedy používali zmes medu a svätojánskeho chleba ako močopudný prostriedok. Aj Hippokrates používal med kvôli jeho liečivým účinkom.

Zloženie medu je už dosť presne určené. Včelí med obsahuje predovšetkým vodu, uhľohydráty, hroznový a ovocný cukor, sladový cukor alebo maltózu, zložené bielkovinové látky (proteíny), organické kyseliny a mliečny cukor.

Med obsahuje dôležité minerály a stopové prvky – vápnik, chlór, meď, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, kremík, sodík a síru.

Svetlé druhy medu obsahujú väčšinou menej minerálnych látok než med tmavý. Tmavé druhy medu sú bohaté predovšetkým na železo, meď a mangán.

Z vitamínov med obsahuje predovšetkým vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B8 a B9. K tomu sa pridávajú dôležité enzýmy, aromatické látky, ktoré dávajú medu jeho typickú chuť. Okrem toho obsahuje med estrogén, peľové zrnká a antibiotické účinné látky.

Prirodzená súhra jednotlivých účinných látok obsiahnutých v mede sa nedá vyrobiť umelo v laboratóriu. Prostredníctvom včelieho medu dostáva náš organizmus nenahraditeľné prvky, ktoré mu v našej civilizácii veľmi často chýbajú a tak sa môže opäť lepšie brániť proti chorobám, aktivovať ochabnuté procesy látkovej výmeny a posilňovať životnú energiu.