Kniha

Príbeh masáží

Kedysi dávno v dobách starovekých vznikol pojem, ktorý dodnes v ľuďoch vzbudzuje príjemný pocit spojený s relaxáciou, oddychom a starostlivosťou o telo i ducha. Spoznajte tento pojem zblízka a poodhaľte s nami jeho tajomstvo.

Čo je masáž?

Akákoľvek masáž je vždy sled hmatov, ktoré sa vykonávajú rukami maséra na tele masírovaného. Masáž sa vykonáva takmer na celom svete a preto poznáme veľa druhou masáží a masážnych technik. V Európe je najviac rozšírená takzvaná „švédska masáž“, ktorá sa delí na niekoľko druhov. Základné druhy masáží sú klasické, reflexné a športové. Hlavným cieľom masáže je priaznivo ovplyvniť chorobný proces, odstrániť následky zranenia a telesnú únavu. Masáž má veľký význam aj pri prevencii chorôb, pôsobí proti únave, posilňuje zdravie a zvyšuje celkovú odolnosť organizmu.

História masáže

Pojem masáž je odvodený od gréckeho slova massó, čo znamená hniesť, hnietiť. Masáž je najstarším liečebným prostriedkom a vznikla už v staroveku a bola vhodným prostriedkom v liečení a doliečovaní následkov poranení. Postupne sa začala vykonávať na celom svete. Masáže boli neoddeliteľnou súčasťou umenia starovekých Čínskych a Japonských lekárov. V Egypte, Grécku a Ríme patrili k základnej hygienickej starostlivosti o telo. V stredoveku vplyvom ortodoxného kresťanstva nastal úpadok v starostlivosti o telo. Masáž používali len Arabi a od nich prenikla k Turkom. V novoveku sa oživuje lekárstvo a tým vznikajú i nové poznatky o masáži. Od 19. storočia nastupuje obdobie modernej masáže. Zakladateľom prvej techniky modernej masáže je Per Henrik Ling, ktorý vyučoval v ústrednom ústave pre gymnastiku v Štokholme, založenom v roku 1813. Zo Švédska sa táto technika, ktorú dodnes poznáme i pod pojmom švédska masáž, postupne rozšírila do celej Európy.